Cena:19,00PLN
Ilość: szt.
Producent:
Stan:Nowy

Budka lęgowa dla Papug  małych ,Falistych 15x15x20

Do wyścielenia jej potrzeba jednak trochę więcej materiału, żeby ptaki mogły uwić w środku miseczkę, co zapobiegnie rozsypywaniu się jajek na boki.

Budka nie może być zbyt duża. Nie może być również zbyt głęboka, tzn. wlot nie może być umieszczony zbyt wysoko, bo ptaki nie widząc dna mogą bać się do niej wlecieć, albo wskakując do środka z większej wysokości mogą uszkodzić jajka.

Gdzie powiesić budkę? Na zewnątrz klatki czy wewnątrz?
Większość budek przystosowana jest do tego, żeby powiesić je na zewnątrz klatki w osobnych drzwiczkach, ale do tego trzeba mieć klatkę z podwójnymi drzwiczkami. Z kolei jeżeli będziemy zmuszeni powiesić budkę w środku – zabierze ona ptakom sporo miejsca. To kolejny argument przemawiający za tym, żeby nie oszczędzać na klatce dla ptaków: dużej i z podwójnym wejściem.

Budkę czy gniazdko wieszamy w klatce jak najwyżej i tak, żeby podczas wymiany jedzenia i wody w wewnętrznych pojemnikach jak najmniej płoszyć wysiadujące ptaki. Przed powieszeniem trzeba skontrolować ich wykonanie - czy nigdzie nie ma sterczących zakończeń gwoździ lub drzazg.

MATERIAŁ DO GNIAZDA
Tylko u nas moze sz dokupic 
- włokno kokosowe 
-sierśc zwierzęca 
-szarpia 
-Mieszane włókno + sierśc

Po wstawieniu budki czy gniazdka trzeba dostarczyć ptaszkom materiał do wyścielenia go. Oferowane w sklepie szarpie są dość drogie i ptaki nie potrzebują ich do szczęścia. Niemniej jeśli komuś zależy na sterylnym materiale, szarpie nadają się do tego idealnie.

Jako materiału do gniazda można użyć również miękkie włókno kokosowe czyli materiał, z którego zeberki budują gniazdko w naturalnych warunkach. Mozna kupić w sklepie, trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby było dobrze wysuszone, nie było zapleśniałe czy wilgotne (nie nadaje się siano zbrązowiałe, a plastikowa torebka nie powinna być od środka zaparowana). 
Wilgoć w gnieździe sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które są dla ptaków zabójcze. Ponadto pojedyncze źdźbła nie powinny mieć sztywnych ostrych zakończeń, które mogą poranić ptaki, powinno się także pousuwać z siana suche kawałki ostów itp. roślin o ząbkowanych brzegach czy z kolcami.

Jako materiał na gniazdo posłużyć może również włókno kokosowesizalowe i juta.

Do wyścielenia gniazda idealne i uwielbiane przez zeberki są miękkie białe piórka, które jednak przedtem powinny zostać wyprane w wodzie z dodatkiem szarego mydła, porządnie wypłukane i wysuszone, żeby nie zawlec wraz z nimi jakichś chorób. Jeżeli komuś chce się bawić...;)

Jako dodatek do wyścielenia gniazda można użyć strzępków papieru toaletowego, ligniny i chusteczek higienicznych (naturalnych, bez barwników i dodatków zapachowych!) - są chłonne, miękkie, tanie i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ptaków. Jednak nie powinno ich być w gnieździe zbyt dużo, ponieważ tak silnie absorbują wilgoć z gniazda, że mogą spowodować wysychanie zarodków.


W żadnym przypadku NIE WOLNO dawać ptakom skrawków materiałów, nitek, sznurków czy waty – wysnute z nich włókna mogą oplątać delikatne nóżki ptaszków, poranić je, odciąć dopływ krwi, spowodować martwicę i utratę paluszka lub całej łapki.

Po każdym lęgu gniazdo czy budkę powinno się posprzątać - wyrzucić cały materiał, a wnętrze porządnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Ptakom po każdym lęgu należy się co najmniej 3-4-miesięczna przerwa.

Budka pozioma brak pionowej!


Kupujący ten produkt kupili także: